Princip čištění laserem

Čištění pomocí laseru je založeno na tzv. laserové ablaci. Při ní dochází k interakci čištěného materiálu s velmi silným světelným zářením. Při dopadu záření na nečistoty dochází k jeho absorpci a následně k rozbití kovalentních chemických vazeb v molekulách a k jejich rozpadu. Tímto způsobem lze velmi efektivně odstranit např. rez, staré nátěry, minerální oleje a jinou mastnotu, saze, komplexy kovů apod. Samotný podkladový materiál paprsek neabsorbuje, ale odráží. Nedochází tedy k předání energie a k narušení jeho povrchu.

Interakce laserového paprsku se znečištěným materiálem je doprovázena řadou fyzikálních procesů, především sublimací, tavením, odpařováním, rázovými vlnami, akustickým efektem atd. Tyto jevy lze v praxi velmi efektivně využít při odstraňování různých nečistot z různých materiálů a dle různých požadavků. Vhodným nastavením jednotlivých parametrů pulsního laseru, jako je energie pulsu, jeho délka, frekvence, trajektorie světelného paprsku atd., lze volit např. mezi velmi intenzivním hrubým odstraněním nečistot, a nebo naopak šetrným čištěním, kdy je např. žádoucí zachování určité patiny u historických předmětů.

zdroj: Narran.cz

Výhody čištění laserem

  • Jedná se o neabrazivní bezkontaktní čištění – při vhodném nastavení parametrů laseru není nijak narušen podkladový materiál. Ani při opakovaném čištění nedochází k změnám tvarů forem či k narušení jemných kontur povrchu u historických předmětů.
  • Při laserovém čištění dochází k přechodu nečistot do plynné fáze. Prakticky nedochází ke znečištění okolí, nevzniká sekundární odpad, lze jej provozovat v interiérech, za běžného provozu nebo na veřejnosti.
  • Při vhodném nastavení parametrů laseru nedochází k tepelnému ani mechanickému namáhání podkladového materiálu a tím ke změnám jeho tvaru a jemné struktury povrchu.
  • Laserem lze čistit povrchy různých kovů, povrchy z kamene, betonu nebo dřeva.
  • Laserové čištění jednoduše čistí členité povrchy jako žebrování, filtrační mříže, tahokov, materiály s rozlišnou strukturou a složením.
  • Moderní pulzní lasery jsou vysoce účinné, velká část energie je využita k samotné degradaci nečistot, čištění je tak energeticky úsporné. Jelikož se netvoří sekundární odpad, čištění laserem je ekologické.
Přejít nahoru