Průmysl

Realizace

Různá průmyslová odvětví mají často velmi specifické požadavky na odstranění různých nečistot z různých povrchů. Typickou aplikací je laserové čištění vstřikovacích forem. Při něm nedochází prakticky k žádnému úbytku materiálu a k opotřebení ani po mnohokrát opakovaném procesu. Lze takto velmi efektivně odstraňovat rezidua různých polymerů jako je PE, PP, ABS, PET, gumy atd., případně jejich zuhelnatělé zbytky po haváriích nebo nevhodných parametrech formování. V těchto případech kombinujeme laserové čištění s čištěním chemickým a mechanickým.
 

Vakuové komory a čisté prostory

Další nabízenou aplikací je laserové čištění vakuových komor. Pomocí laseru jsme schopní odstranit organické a anorganické depozity na vnitřních stěnách komor. Díky odstranění prachových částic a porézních nečistot s velkým specifickým povrchem následně dochází k rychlejšímu ustanovení požadovaného vakua, nedochází k odparu a následné kontaminaci průmyslových procesů. Další obdobnou aplikací je laserové čištění čistých prostor. Díky němu je možné významně snížit množství prachových částic. Naši pracovníci mají dlouholeté zkušenosti z provozu čistých prostor dle GMP a ISO klasifikace, upravený pulzní laser minimalizuje emisi prachových částic a riziko mikrobiální kontaminace.

Procesy klientům na míru

Vedle výše zmíněných aplikací se zabýváme na míru optimalizovaným procesem. Často doplňujeme laserové čištění čištěním chemickým, kde se kombinují výhody těchto metod. V podstatě bezkontaktním způsobem lze takto odstraňovat nečistoty jak organického tak anorganického původu s maximální šetrností k podkladnímu materiálu.

Čištění skleněných trubic

Jedním ze specifických příkladů je čištění vnitřních stěn trubic z křemenného skla, ke kterému dochází při velmi vysokých teplotách v redukční atmosféře. Nečistoty obsahující organickou fázi, rezidua mazadel, uhlík a značné množství karbidu chromu a niklu a dalších komplexů kovů, jsou mechanicky odolné, chemicky inertní a ani teplota kolem 2000°C nemá vliv na jejich strukturu. Dosavadní mechanické čištění bylo spojené s poškozením vnitřního povrchu trubic a následnou vyšší depozicí nečistot. Pomocí pulzního laseru a následného několikastupňového chemického oplachu čistíme vnitřní stěny trubic bez jakéhokoliv poškození a opotřebení povrchu.

Čištění bez narušení povrchu

Dalším příkladem je laserové čištění povrchů provozní linky na nanášení tavných lepidel na skleněné tabule. Pomocí laseru tak lze čistit povrchy bez jejich zdlouhavé a nákladné demontáže a dlouhodobějšího zastavení procesu výroby. V porovnání s chemickým čištěním je čištění laserem podstatně rychlejší, není nutné demontovat ložiska. Není narušeno jemné povrchové strukturování nanášecího válce.

Přejít nahoru